Ha valaki akr fnykpen, akr az letben egyszer megltja ezt a fekete, hatalmas srny, ds bokaszr, l "fodrszremeket", nem tud egyhamar szabadulni a ltottak hatstl. A frz l oly mrtkben klnbzik a htkznapok sorn megszokott flvr tpus lovaktl, hogy egyszeri ltsra a fajta egyedei brmi mstl megklnbztethetk. ppen egyedisge, a ms lovaktl val nagyfok klnbzsge az egyik oka divatjnak. Ugyanakkor ez a ds szrzet igen gondos polst ignyel; aki nem tud naponta tbb rt a frz lovnak gondos polsra fordtani, jobban teszi, ha csak kpen nzegeti ezt a knyes llatot.

Trtnet
A fajta kialakulsa egszen a Rmai Birodalom idejig, Julius Caesar uralkodsig nylik vissza. A Birodalom szaki rszn l germn nptrzs, a frzek, a korabeli feljegyzsek szerint olyan tpus lovakkal rendelkeztek, amelyek ersen klnbztek a Birodalom tbbi rszn elterjedt hidegvr jelleg lovaktl. Ezek a korabeli rgszeti leletek s brzolsok alapjn kb. 150 cm marmagassg, magasan velt nyak, magas jrs lovak lehettek, amelyek azonban jelentsen klnbztek a mai frzektl.
A tartomny viszontagsgos trtnelme sorn a fajta jellege sokban vltozott, rtk keleti gnhatsok, majd amikor a spanyolok a 80 ves hbor sorn elfoglaltk Hollandit, a frz lovakat spanyol s andalziai lovakkal is kereszteztk. Annak ellenre, hogy leginkbb a spanyol fajtacsoportba tartoz lovakhoz hasonlt, azoktl mgis jelentsen klnbzik. Hossz idn keresztl harci lovaknak hasznltk ket, majd a lovagi kor letnsvel kezdtek a feledsbe merlni.
Fennmaradsukat vgl is a holland npies getversenyek divatjnak ksznhetik. A XVIII-XIX. szzadban 325 mteres tvolsg versenyeken futtattk ket. Kivl getkpessgknek ksznheten kaptk a "Harttraber" elnevezst. Ennek ellenre a XX. szzad elejre csaknem teljesen kihalt, mivel az amerikai s orlov getvel vgzett keresztezseknek csaknem teljes mrtkben ldozatul esett az eredeti tpus. Noha mr 1879 ta trzsknyvezik, 1913-ban mr mindssze 2 fajtatiszta mn volt Frziban, vagyis Hollandia szaki rszn. Ebbl indult a fajta cltudatos tenysztse s tulajdonsgainak jbli szervezett felptse, s nem utolssorban ennek ksznheti pratlan egyntetsgt. A fajtban elismert egyedeket 1943 ta a hollandiai Dratchtenben a Het Friesh Paarden Stambookban (frz mnesknyv) tartjk nyilvn. Fggetlenl attl, hogy mely orszgban tenysztik, szksges a kapcsolat tartsa a hollandiai anyaegyeslettel, mivel a szrmazsban az els hrom si sorban rokonsgot mutat egyedek nem prosthatk egymssal. Magyarorszgon eddig hrom tenysztegyeslete is alakult, a jv krdse mg, hogy melyik fogja elnyerni a magyarorszgi fajtafenntarts jogt.
Megjelens
A frz lovat els benyoms alapjn sokan a hidegvrekkel rokontjk, de valjban egy tmeges, taln nmileg a mi nniuszunkhoz hasonlthat, nehz melegvr tpust formz. Feje egyenes profilvonal, intelligencit tkrz, szemei kifejezsteliek, stke ds, flei viszonylag kicsik. Jellegzetessge a hossz, ersen velt, esetenknt terhelt nyak, amelyen hosszszl, ds hullmos srny n, amelynek hosszsga sokszor a nyak torokln is tln. Marja elmosdott, hta kzepesnl valamivel hosszabb, lapockja izmos, kiss meredek, mellkasa dongs, kzepesen mly. Fara elg terjedelmes, idelis esetben gmbly, n. "dinnyefar". A lbak ersek, s a ds bokaszrk miatt a valsgosnl is robosztusabbaknak ltszanak. Ezeket a bokaszrket, akrcsak a srnyt s a szintn ds farokszrket, sohasem szabad levgni, mert ezek adjk a fajta dszt. A standard szerinti marmagassg (bottal) 155 cm, a trzsknyvi elrs szerint a 2,5 ves tenyszmnjelltek nem lehetnek kisebbek 158, a kifejlett kor mnek 160 cm-nl, a kanck pedig 150 cm-nl.
Szne kizrlag fekete, a fejen kisfok tzttsg, esetleg egy kis virg mg elfogadhat, a lbon viszont semmilyen jegy.
"Hasznlat"
Hasznlatt tekintve ma mr szinte kizrlag hobbi clokra tenysztik. Korbban a holland parasztoknak kivl igslova volt, de mra ez a hasznosts gyakorlatilag megsznt. A magas sznvonal htas s fogatversenyeken a modern fajtkkal ma mr nem versenykpes, de hasznlata s divatja a klnfle bemutatkon, barokk trtnelmi produkcikban teljesedik ki. Gondosan poltan trtnelmi ruhkba ltzve egy-egy bemutat szp sznfoltja lehet. A htkznapokban terepen, htvgi szabadid-lovaglsban vagy kocsiba fogva hsges trs lehet. A munkban kitart, nagy menkedv, akcis mozgs, de a bnsmdra rendkvl ignyes. A frz lovak igen rzkeny lelk llatok, ignylik a gazdval val rendszeres kapcsolattartst, a fokozott gondoskodst, megsnylik a gyakori lovas- s tulajdonosvltozst.
pols
A ds bokaszrk polsa klns gondoskodst ignyel: a sros karm vagy t utn mindenkppen szksges a lbak lemossa s szrazra trlse; a nedvessg hatsra a br knnyen kipllik, s nehezen gygythat ekcma lehet a kvetkezmny. Istllzsnl a hidegre nem nagyon rzkeny, de a megizzadt lovat megfelelen szrazra kell csutakolni s teljes szradsig letakarni. Takarmnyignye megegyezik a hasonl testtmeg egyb fajtj lovakval. A patapolsra ugyancsak fokozott figyelmet kell fordtani, a pata terlsre hajlamos, kevsb kemny szaruanyag, ezrt a rendszeres szakszer patkols szinte nlklzhetetlen. ra klnlegessgvel s exkluzivitsval arnyban ll, ennek ellenre llomnya haznkban is egyre nvekszik s tovbbi elterjedsre szmtani lehet. |